«نقاش در خیابان»

 
 
 

نقاش در خیابان

نقاشی در خیابان انتخاب اول من نبود. دلیل اصلی که وسایلم را بیرون از خانه بردم این بود که کارگاهی نداشتم که در آن با خیال راحت کار کنم. اولین نقاشی در محل را در دانشگاه تهران کشیدم. بعد تصمیم گرفتم به پارک‌های تهران بروم و آن‌جا نقاشی کنم و بلاخره به خیابان رسیدم. از امپرسیونیست‌ها چیزهای زیادی یاد گرفتم و برای شروع کار از نوشته‌های جان اف. کارلسون شروع کردم ولی دغدغه‌هایی که آن‌ها را به بیرون از کارگاه می‌کشاند خیلی برایم معنایی نداشت. وقتی می‌خواستم در خانه نقاشی کنم باید مراقب می‌بودم فرش کثیف نشود یا بوی روغن و تربانتین همخانه‌هایم را اذیت نکند. وقتی نقاشی می‌کنم ترجیح می‌دهم تنها باشم که این نیز در خانه برایم میسر نبود. در خیابان، وقتی روی خاک، چمن یا آسفالت نشسته‌ای و نقاشی می‌کنی دیگر نگران کثیف شدن یا بو گرفتن چیزی نیستی و با این‌که شهروندان زیادی در کنارت حضور دارند، میزانی از تنهایی که نیاز است را خواهی داشت.

بعد از مدتی که وسایلم را جمع می‌کردم و بیرون می‌رفتم، کار کردن در خانه برایم عجیب‌ و عجیب‌تر می‌شد و به نقاشی در فضای عمومی و باز بیشتر عادت می‌کردم. دیگر کِیفی که از نقاشی بیرون از خانه می‌برم را نمی‌توانم در چهار دیواری خانه‌ام پیدا کنم. صدای ماشین‌ها، پرنده‌ها، آدم‌ها، وزش باد، تغییر نور، سرما یا گرما و ویژگی‌های دیگر کار خارج از خانه کمک می‌کنند تا وقتی نقاشی می‌کنم، کمتر بیاندیشم و بیشتر به حواسم توجه داشته باشم. در این مدت ده‌ها نقاشی بیرون از خانه کشیده‌ام. خیلی از آن‌ها نقاشی‌های خوبی نشدند و بعضی نقاشی‌های خوبی شدند؛ ولی خوب یا بد هرکدامشان را که نگاه می‌اندازم یا به یادشان می‌افتم هیچ‌وقت با خود نمی‌گویم که کاش وقتم را صرف کار دیگری می‌کردم.

بعضی روزها که به نقاشی می‌رفتم با دوربین کوچکی پروسه‌ی کار و واکنش رهگذران را ثبت می‌کردم. بلاخره تصمیم گرفتم از این فیلم‌ها یک مستند بسازم. یک‌روز از دوست عزیزم نادره فرود خواستم همراهم به نقاشی بیاید و با هندی‌کمی قدیمی از کارم فیلم بگیرد. بعداً از او خواهش کردم با صدای خودش روایتی را برایم بخواند که روی فیلم ضبط کنم.

 
 
 
 

سعی کردم روایتْ جذاب و آگاهی‌دهنده باشد. آن را روی یوتیوب، تلگرام، وان‌درایو و آپارات بارگذاری کردم که دوتای آخری فیلتر نیستند. لینک‌ها را همین پایین می‌توانید پیدا کنید. امیدوارم از دیدن آن لذت ببرید.

 
 

یوتیوب

تلگرام

وان‌درایو

آپارات